Knjiški moljac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rudyard Kipling

Ići dole

Rudyard Kipling Empty Rudyard Kipling

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 2:07 pm

Радјард Киплинг (енгл. Rudyard Kipling; Бомбај, 30. децембар 1865. – Лондон, 18. јануар 1936) био је енглески књижевник.

У детињству је научио хинду језик, похађао је војну школу у Девонширу, а 1933. вратио се у Индију и радио као новинар. Путовао је у Јапан, Америку и Јужну Африку. С једнаким жаром деловао је у књижевном и политичком животу Британије. Године 1907. добио је Нобелову награду за књижевност. Његова проза доноси изузетну слику индијског живота и света британских војника, с особитим смислом за свет деце и животиња. Био је заговорник британског империјализма, а као отеловљење колонијализма немилосрдно је карикиран и пародиран. Најчитанија и најзначајнија његова „Књига о џунгли“ карактерише изванредно познавање тајанствене Индије и света животиња.
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Rudyard Kipling Empty Re: Rudyard Kipling

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 2:09 pm

U bujnoj džungli Indije izgubljenog malog dječaka Mowglija "usvaja" vučji čopor. Mowgli odrasta s vukovima u odvažnog dječaka, uz pomoć svojih novih prijatelja — vučje subraće, pantere, udava, medvjeda, slona uči zakone džungle, ne gubeći pritom čovječnost...

Knjiga priča o Mowgliju donijela je engleskom piscu Rudyardu Kiplingu, rođenom u prošlom stoljeću u Indiji, Nobelovu nagradu i mnoga laskava priznanja u Velikoj Britaniji. Kiplingovi junaci, bili oni ljudi ili životinje, imaju nešto zajedničko: ne boje se onoga što ne poznaju, spremni su učiti, a kad nauče, onda postaju gospodari ili vođe, vladari.

"Moja radna soba u Bliss Cottageu (u Novoj Engleskoj) bila je široka dva, a dugačka tri metra; od prosinca do travnja snijeg je vani sezao sve do prozorske daske. Slučajno se dogodilo da sam napisao pripovijest o indijskoj šumarskoj službi, u kojoj se pojavljuje dječak odrastao medu vukovima. U napetoj tišini zime 1892. Sjetio sam se lavova o kojima sam kao dijete čitao u nekom časopisu, a jedna rečenica iz Haggardove priče Nada the Lily stopila se s odjecima moje indijske pripovijesti. Smislio sam glavne obrise djela, zatim je pero preuzelo vodstvo, i ja sam ga gledao kako počinje pisati priče o Mowgliju i životinjama, od kojih su kasnije nastale knjige o džungli."

Rudyard Kipling Druga-10

https://www.4shared.com/office/X_qoynPwba/Radjard_Kipling_-_Knjiga_o_dzu.html
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Rudyard Kipling Empty Re: Rudyard Kipling

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 2:12 pm

U brilijantnom prevodu Stanislava Vinavera – o postanku svojih priroda, govore glavni junaci: kit, kamila, nosorog, leopard. Svojevrsno književno poznavanje prirode. Pisac Knjige o džungli dočarava životinjski svet na neobičan, imaginativan i duhovit način. Priče su ilustrovane poslovičnim stihovima i ilustracijama samog autora.

Rudyard Kipling Vxufln10

https://www.4shared.com/office/YluuiUQIce/Istinite_price.html
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Rudyard Kipling Empty Re: Rudyard Kipling

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu