Knjiški moljac
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gistav Flober

Ići dole

Gistav Flober Empty Gistav Flober

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 10:14 am

GISTAV FLOBER, francuski književnik, (1821–1880) smatra se najuticajnijim romanopiscem XIX veka: bez preterivanja možemo reći da je veliki deo svetske narativne proze druge polovine XIX i čitavog XX veka potekao iz Floberovog književnog dela.

Floberov čuveni roman Gospođa Bovari, iz 1857, izazvao skandal zbog eksplicitnog i za ono vreme provokativnog stila kojim je napisan. Autor je u svom romanu, između ostalog, kritikovao „trivijalnu“ književnost, koju je čitala njegova junakinja i koja joj je nepovratno iskrivila realan pogled na život.

Floberova dela su nezaobilazna u istoriji svetske književnosti. U njegov opus spadaju i romani Salambo (1862), Sentimentalno vaspitanje (1869), Iskušenje Svetog Antonija (1874) i Buvar i Pekiše (posthumno objavljen 1881).
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Gistav Flober Empty Re: Gistav Flober

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 10:15 am

Ema Bovari zarobljena je u braku sa seoskim lekarom dok potajno sanja o životu ispunjenom luksuzom i strastima. Ugušena dosadom provincijskog okruženja, mlada lepotica jedini beg pronalazi u sentimentalnim romanima gde junaci žive iskljucivo zarad romanse i uzvišenih osećanja.

Kada život ne ispuni očekivanja devojke odrasle u samostanu, čija se žudnja napajala trivijalnim ljubavnim pričama, a čežnja za uzbuđenjima utopila u svakodnevici bračnog života sa čovekom skromnih dometa – ona ga više ni ne smatra vrednim življenja.

Rešena da nešto promeni, Ema svoju duševnu glad pokušava da utoli preljubom i nepromišljenim troškarenjem. Međutim, u licemernom i ograničenom društvu uvek najpre stradaju neprilagođeni pojedinci i njen san pokazaće se ne samo kao nedostižan već i opasan...
Nosi me, vodi me, hajdemo! Tebi, tebi! Sva moja ljubav i svi moji snovi!
Gospođa Bovari pravo je remek-delo realizma, koje je sablaznulo čitaoce kada je prvi put objavljeno, a do današnjeg dana ostaje neprevaziđena kritika kako pojedinaca tako i društva.

Gistav Flober 51npoj10

https://www.4shared.com/office/qTX1gdWUca/Gistav-Flober-Gospodja-Bovari.html
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Gistav Flober Empty Re: Gistav Flober

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 10:18 am

Novembar je prvo Floberovo delo, njegova najintimnija ispovest, knjiga daleko ispred svog vremena, čije su osnovne teme neostvarena ljubav jednog mladog čoveka, i priča kurtizane kojoj je mladost nepovratno prošla. . .

„Novembar će biti knjiga koja će u XX veku dovesti do novog oblika romana i njegove proze.“
Miloš Crnjanski

„Odbio sam ljudska pijanstva koja su se nudila. Okomljen na samog sebe, obema rukama sam čupao čoveka iz korena... Od tog dveta sa zelenim granama hteo sam da napravim potpuno go stub, da na njega postavim sasvim gore, kao na neki žrtvenik, ne znam kakav nebeski plamen... “
Gistav Flober

Gistav Flober (1821-1880), jedan od najvećih pisaca i stilista u svetskoj književnosti, čija proza „ima ritam stiha i preciznost naučnog jezika“, čuven je po svojim romanima Madam Bovari i Sentimentalno vaspitanje.

Novembar, knjiga o Floberovoj mladosti, napisana je između1840 i 1850. godine, ali je ostala u piščevoj zaostavštini i prvi put je objavljena tek 1910. godine.

„Proživeo sam svoju epohu živaca, svoju sentimentalnu epohu, i od nje još nosim, kao robijaš sa galija, trag na vratu. Svojom opečenom rukom imam sad prava da pišem o prirodi vatre.“

Gistav Flober 12532410


https://www.4shared.com/office/YlNExmkdca/Gistav-Flober-Novembar.html
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Gistav Flober Empty Re: Gistav Flober

Počalji od Knjiški moljac Pon Apr 17, 2017 10:19 am

Najilustrovanija knjiga posle Biblije! Pisana snaznim, maltene okultno intoniranim jezikom, Salambo je klasicni Floberov doprinos stvaranju prvog pravog – filmskim zargonom receno – “istorijskog spektakla” u knjizevnosti. Knjiga nas vodi kroz surovu i bespostednu borbu kartaginskog vojskovodje i Hanibalovog oca, Hamilkara, protiv njegovih placenika koji su se pobunili zbog nenagradjenih ratnih zasluga. Njegova cerka u jednom trenutku spasava cast Kartagine, ali trijumf mrznje nad ljubavlju, naposletku nas natera da shvatimo da u ratovima nema pobednika, samo porazenih… Knjiga ozivljava neke stereotipe ne bez znacaja i dan-danas, ironijski se poigrava biblijskim motivima i predstavlja pravi bestseler napisan jos pre 150 godina! Vizionarske scene nikad pre toga vidjene u istorijskom romanu, koje u potpunosti otkrivaju jedan potpuno nepoznati svet, drustvo, mentalitet i mitologiju, pustaju citaocu i masti na volju!

Gistav Flober Gistav10

https://www.4shared.com/office/ftvY9kVSca/Salambo-Gistav_Flober.html
Knjiški moljac
Knjiški moljac
Admin

Broj poruka : 4825
Datum upisa : 08.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Gistav Flober Empty Re: Gistav Flober

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu